A gyermeki lélek sajátosságai
A gyermeki lélek sajátosságai
Szeretet éhség
Minden gyermek lelkében van egy „érzelmi tank” amelyet a ráirányuló szeretet megnyilvánulások töltögetnek. A meleg tekintet, a simogatás, ölelés, a szeretetteljes gondozás, az öröm légköre. Ha ez az „érzelmi tank” tele van, úgy kiegyensúlyozott, harmonikusan fejlődik, ha hiány van benne, akkor ennek mértékétől függően problémássá, nehezen kezelhetővé válik.
Játékosság
A gyermek játékos beállítottsága a fejlődés legoptimálisabb kerete. A játék a kisgyermek legfontosabb, legfejlesztőbb tevékenysége. játék közben önmagát fejleszti.
Érzelmek uralkodó szerepe,
A kisgyermeket érzelmei vezérlik. Nem tanítani kell, hanem arra kell törekedni, hogy megszerettessük vele azokat a dolgokat, amit szeretnénk vele elsajátíttatni.
Önállóságra törekvés – utánzás
A kisgyermek mindent el akar sajátítani, amit a nagyok tudnak, ő, még nem, ezért döntő jelentőségű számára a személyes példa, amelyet utánozhat. A későbbi erkölcsös viselkedést is így tanulja meg.
Önbizalma is erősödik, ha lehetőséget teremtünk számára, hogy nekünk segítsen. Ha átélheti, hogy az ő tevékenysége is értékes, hasznos.
A hit spontán megélése
A gyermekek még közvetlen kapcsolatban vannak az érzékfeletti világgal. Az ő számukra magától értődő valóság a szellemi szféra jelenléte közöttünk és bennünk.
Fontos ennek az állapotnak a megóvása, mert szilárd életalapot nyújt kibontakozásukhoz. A hitben erőre, bátorságra lelnek, a tisztelet, és a hála átélése által pedig szeretetteljesebbekké válnak.